Canton - Massachusetts
Think recycle - please recycle...Due to the Patriots Day holiday, municipal offices will be closed on Monday, April 21, 2014.  Offices will be open for business on Tuesday, April 22, 2014....Water rebate program available for toilets and washers - See Press Release section for more details...The 4th quarter Real Estate tax bills are due by May 1, 2014...

 
                            Canton Municipal Government Index

Boards A-E   |   Boards F-M |   Boards P-Z
All Years represent the expiring year of the appointment

________________________________________________________________

 

 

Boards A-E

 

 

 

ADA Transition Plan Implementation Committee   

Joseph V. Croce. Jr    (1)  
Jeff Granatino              (2)  
Edward Walsh             (3)  
Janet Maguire              (5) 
Kevin Feeney               (6) 
Robert McCarthy         (8)  
William T. Friel              (9)  

1)   Capital Planning Committee representative                 
2)  
School Superintendent (ex officio)                
3)  
Building Commissioner (ex officio)                  
4)  
Appointed by the Selectmen         
5)  
Recreation Director (ex officio)                          
6)  
Commission on Disabilities representative        
7)  
Finance Committee representative     
8)  
Building Renovations Committee representative     
9)  
Town Administrator (ex officio)    

1 YearTerm

2014
2014
2014
2014
2014
2014
2014

 

   
The Beautification Committee                 

June Alfano                 
Michael McHugo         
Shirley Morse              
Peter Pineo                  

3 Year Term (Appointed by the BOS)

2015
2016
2015
2015

   
Blue Hill Regional Vocational School District Representative                                                                        

Aidan G. Maguire, Jr.  

4 Year Term Elected
 

2014

   
The Board of Assessors                                                            

William C. Galvin     
Rocco Digirolamo 
Daniel J. Flood     

3 Year Term Elected

2016
2015
2014

   
The Board of Health                   

Robert Schneiders    
Julie Goodman         
Richard Levreault    

3 Year Term Elected

2016
2014
2015

   
The Board of Public Works consists of the current Board of Selectmen

Gerald A. Salvatori, Jr. Chairman
Avril T. Elkort,                 Vice Chairman
Robert E. Burr, Jr.,        Clerk
Victor D. Del Vecchio   Member
John J. Connolly,          Member       

 

3 Year Term

 

   
The Building Renovation Committee

 

Robert McCarthy
Charles J. Armando 
John McCourt
Chris Podurksi
Marueen A. McDonough
John Connolly (Selectmen)     
                       (School Committee)
Kevin Feeney (Comm. on Disabilites)
Cameron Beck (Library)     
                       (Capital) 
Kathy Butters (Finance)     

Associate Members:

Ken Leon    
Ken Berkowitz    

(1) Vacancy     

consists of 6 people appointed by the Moderator for a term of 3 Year and 6 Associate Members  1 year Term each

2016
2016
2015
2014
2013
 

   
The Cable TV Advisory Committee    

Jim Sims

1 Year Term

2014

   
The Canton Center Design Review Board                 consists of 5 members and 5 alternates
      
Michael Nourse       
Peter Pineo              
Diane Glenn             
Gary Vinciguerra
Darren Shaffer

Alternate Members
Donald Novack
 

3 year Term  (Appointed by Planning Board)

2014
2014
2015
2016
2016


2016

   
The Canton Cultural Council

Kathy Fox Alfano
Renee Hanscom
Jeremy Comeau
Lisa Campbell    
Elizabeth Ryan

3 Year Term (Appointed by the BOS)

2015
2015
2015
2015
2014

   
The Canton Veteran's Council  

Robert De Yeso      
Walter Molis           
Arlene Love
            
Edward Piana
        
George Sykes
        
Francis LaBollita   
Dan Teague         
   
Jack O'Neil              
Robert Witt                 

1Year Term (Appointed by the BOS)

2014
2014
2014
2014
2014
2014
2014
2014
2014

   
Capital Planning Committee            

Gene Manning - Chairman       
Paul Price                                   
Pat Johnson                                
                   

(Appointed by the Moderator)

2014
2014
2016
 

   
The Commission on Disability                             

Kevin Feeney                  
Lynn Findlen Valkanas  
Laura Findlen Lane         
Nancy Gowe                    

3 Year Term (Appointed by the BOS)

2015
2016
2016
2014

   

The Comprehensive Water Resource Management Plan  

Joe Shea   - Citizen at Large 
Michael Trotta  - DPW          
William T. Friel -BOS                
Jeremy Comeau                      
 
Robert Schneiders - BOH

1 Year Term (Appointed by the BOS)    

2014
2014 
2014
2014
2014

   
The Community Preservation Committee - Website

Lisa Lopez, Chair, Community Representative
Kathy Fox Alfano, Vice-Chair, Selectmen Designee
George Comeau, Secretary, Historical Commission Rep.
Deb Sundin, Treasurer,
Conservation Commission  Rep.
Larry Bogue, Recreation Commission Representative
Jeremy Comeau, Planning Board Representative
Bob Golledge, School Committee Representative
John McSweeney, Housing Authority Representative
Bob Panico, Capital Planning Committee Representative


 

3 Year Term (Appointed by the BOS)

2014
2014
2015
2015
2015
2015
2014
2014
2016

   
The Conservation Commission    

Deb Sundin  - Chairman
Thomas Liddy -Vice Chairman
James A. Fitzpatrick  - Clerk 
Steven Landry - Treasurer
Gerry Carmichael                    
Robert MacDonald         
Ed Jastrem

 

3 Year Term (Appointed by the BOS)

2014
2014 
2016   
2015  
2016
2015
2015
 

   
The Council on Aging                                                                                                             William Sullivan, MD
James Fitzpatrick  
Elizabeth Lethin      
Dr John Crowe
   
Elaine Gilmore 

Ann Resca

3 Year Term (Appointed by the BOS)

2015
2016
2015
2014
2013
2016
   
The Economic Development Commission    

Kristen Draper        
Gene Manning       

Thomas O'Connor         
Brian Mahoney       

Kevin Feeney        
Robert Panico       

1 Year Term (Appointed by the BOS)

 

2014   

2014
2014

2014

2014
2014

 

 

 

 

 

Boards F-M     |      Return to the top of the page

 
   
The Fair Housing Committee     1 Year Term (Appointed by the BOS)
   
The Finance Committee                 

FinCom e-mail
FinCom Agenda/Documents                       

Mark Porter - Chairman 
Diane Wolff                 
Robert Barker       
Barbara Saint Andre
Jim Sims            
Dianne Gustafson
Sepp Bergschneider
Gerald Dorfman 
Tim McKenna

3 vacancies

3 Year Term  (Appointed by the Moderator)    

 

2014
2015
2015
2015
2016
2016
2016
2015
2015

   
Health Insurance Advisory Committee    

Paul DuCott             
Diane Tynan            
Helena Findlen       
Thomas Norton      
Jim Murgia               
William T. Friel          
Janet Donnolly        
Jane Consalvi         
Jody Middleton       

1 Year Term (Appointed by the BOS)

2014    Canton Teachers Assoc. 
2014    Administrative Employees Assoc
2014    Superior Officers
2014    Canton Fire Fighters 
2014    Finance Director
2014    Administrator 
2014    School Dept. 
2014    Citizen
2014    Human Resources

   
The Historical Commission    

George T. Comeau         
Michael Nourse                  
John Burke                           
Wallace F. Gibbs       
James Fitzpatrick                    
Kathleen Keith                           
Paul Mitcheroney    
Sue Gibbs   

Alternate Members
Sepp J Bergschneiders                       

3 Year Term (Appointed by the BOS)

2014
2014
2015
2013
2014
2016
2016
2015


2016

   
The Housing Authority


Martin Dorian -Chairman               
William McDaid                               
Jill Duggan (State Appointee)      
John McSweeney                          
Glen Hannington                            

5 Year Term (consists of 5 people elected)

2014
2018
2016
2015
2016

   
The Industrial Development Finance Authority    

Edward R. Piana             

5 Year Term (Appointed by the BOS)

2014

   
The Licensing Board consists of the current Board of Selectmen.
   
The Mass. Water Resource Authority Advisory Board Representative           is appointed by the Selectmen for a term of 1 year.
   
Master Plan Monitoring Committee   

Mike Nourse           
Peter Pineo             
Charlie Cox             
Diane Glenn            
Paul J. Dooley         
(Appointed by the BOS)

2014
2014
2014
2014
2014  
   
 

 

 

 

Boards P-Z         |   

 

 

 

 

Return to the top of the page

   
 The Planning Board


Jeremy Comeau             - Chairman
Kristin Mirliani                - Vice Chairman                      
Tori McClain                   - Clerk
Christopher Connolly     - members                             
George F. Jenkins            - members       
               

5 year terms  (consists of 5 people elected)

2016
2014
2017                         
2015
2018

   
The Playground and Recreation Commission    

Alison Grossman        
Cabot Devoll, III           
Debra Kelly                   
Richard Eckler             
Larry Bogue                 
Thomas W Theodore 

 3 Year Term(Appointed by the BOS)

2016
2016
2014
2016
2016
2016

   
The Permit Advisory Committee

Bob McCarthy        
William T. Friel       

(Appointed by the BOS)

2014
2014

   
The Registrars of Voters    

Tracy K. Kenney         
J. Daneene Pate          
Marilyn G. Curran        
Edward J. Marshall     

3 Year Term (Appointed by the BOS)

2015
2013
2014
2014

   
The School Committee

          
John Bonnanzio           
David Emhardt
Robert Golledge
Cynthia Thomas          
Reuki B. Schutt                            

3 years term (consists of 5 people elected )                                                

2014
2016
2016
2015
2014
   
Senior Center/Community Center Feasibility Study Committee

(Ad Hoc)

see Center Feasibility Committee
   
The Town Clerk

Tracy Kenney        

3 years term (elected)

2015

   
The Town Moderator

Alan Hines (R)
Richard Staiti (D)

who is elected annually at Town Meeting (alternating between)
   
The Town Sick Bank Committee    

Jody Middleton    
Louis Jutras          
Kathy Butters        
Linda Brooks        
Lisa Grega            
Diane Tynan            

1 Year Term (Appointed by the BOS) 
2014
2014
2014
2014
2014
2014
2014
   
The Traffic Study Committee    

Ken Berkowitz                   
Michael Trotta                    
Lisa Grega                          
Peter Pineo                         
Charles Doody                   
Frank Labollita                  

1 Year Term (Appointed by the BOS)

2014
2014
2014
2014
2014
2014

   
The Trustees of the Public Library


George T. Comeau             
Dorothy Shea - Chair                      
Susan E. Cogliano             
Joan Schottenfeld              
Beth Magann                        
Kathy Fox Alfano    
Margaret E. Mead               
Emily Prigot                   
Joyce Wiseman                  

consists of 9 people elected for terms of 3 years each.

2014
2014
2014
2015
2015
2016
2016
2016
2015

   
Union Presidents

Thomas Norton          IAFF
Scott Connors           Police Association
Thomas Keleher        Superior Officers
Tony Pinheiro            AFSCME
Edward Walsh              AEA

 
   
The Water and Sewer Commission consists of the current Board of Selectmen
   
The Water/Sewer Rate & Policy Committee    

James Murgia                            
Michael Trotta        
Karen Welch
Dennis Morton                    
      

1 Year Term (Appointed by the BOS)

2014
2014
2014
2014

   
The Youth Commission    
 
  
Youth Commission Website

Dorice Khoury        - Clerk                      
Renee Hanscom                                       
Brenda Lee Boris                                     
Suzanne Gill                                              
Brian J. Greenwood                               
Meg Kennedy                                            
Kerry Ann Callahan-Mofford             
Dina Kazis Panico                             
Robert E. Panico                                     

3 Year Term (Appointed by the BOS)

 

2014
2016
2016
2014
2014
2014
2014
2014
2014

   
The Zoning Board of Appeals    

Gregory Pando                
Paul B. Carroll                   
John S. Marini                 

Associate members consist of 2 people appointed by the Selectmen for a term of 1 year.

Kevin T. Feeney        
James F. Fitzgerald Jr.

Return to the top of the page

3 Year Term (Appointed by the BOS)

2014
2016
2015  

 

 
2014
2014

  Last updated  03/13/2014

  Sign up for e-mail announcements for Main Breaks, Hydrant Flushing or other Water related repairs
[Home] [Meeting Agendas/Minutes] [Economic Development] [Canton Organizations]
[Job Postings] [Direction]
[
Emergency Planning Guide] [Master Plan Documents] [Press Release] [Human Resource] [Bids/Requests][Road Work

                                   Copyright 2000 -2014  -  Town of Canton 801 Washington Street Canton MA 02021  -  All Rights Reserved